grunty rolne - zmiany w prawie
  • 2025-02-25
  • Marcin Piegus
  • 0

Grunty rolne położone w miastach będą podlegać swobodnemu obrotowi. Zwiększenie powierzchni terenów dostępnych pod budownictwo mieszkaniowe ma doprowadzić do obniżenia cen mieszkań i zwiększenia ich dostępności. To jeden z prognozowanych skutków wprowadzenia rewolucyjnych zmian w obrocie ziemią rolną.

Deweloperzy od dawna narzekają na brak atrakcyjnych gruntów pod realizacje nowych inwestycji mieszkaniowych. W dużych miastach, im bliżej centrum, tym trudniej o grunt pozwalający na budowę mieszkań zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dostępne działki często są małe i ciśnięte między istniejącą już zabudowę, a mimo to bardzo drogie.

Budowa na gruntach rolnych w miastach

Na obrzeżach wielu miast znajdują się grunty, które mogłyby zostać wykorzystane pod zabudowę, jednak formalnie wiele z tych obszarów jest wciąż gruntami rolnymi, które są gospodarowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). W efekcie nowe osiedla są realizowane coraz dalej od miast, co niekorzystnie wpływa na komfort mieszkańców i prowadzi do niekontrolowanego rozrastania się przedmieść, często ubogich niezbędną infrastrukturę.

Zmiany w ustawach o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz o kształtowaniu ustroju rolnego odblokowują grunty rolne spółek Skarbu Państwa, oraz grunty KOWR. Przejęte grunty rolne, które są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, zostaną przekazane gminom w celu realizacji na nich nowych inwestycji.

Uwolnienie obrotu gruntami rolnymi

Nowelizacja ustaw znosi również ograniczenie w obrocie gruntami rolnymi znajdującymi się w granicach miast. Będą one wyjęte spod ochrony ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Prezes Krajowego Ośrodka Rolnictwa straci prawo pierwokupu miejskich gruntów rolnych, dzięki czemu prywatnymi gruntami o charakterze rolniczym będzie można handlować na takich samych zasadach, jakie obowiązują w przypadku działek budowlanych. Łatwiej też będzie zmienić status gruntu z rolnego na budowlany.

Zielone światło do ekspertów

Zmiany są od dłuższego czasu oczekiwane przez deweloperów, którzy deklarują, że mogliby realizować większą liczbę inwestycji, ale na przeszkodzie staje im brak gruntów. Niewystarczająca liczba mieszkań w odniesieniu do potrzeb kupujących sprawia, że ceny nieruchomości mieszkaniowych regularnie rosną.

Nawet kilkumiesięczny spadek zainteresowanie ze strony kupujący jedynie wyhamował dynamikę wzrostów, ale nie doprowadził do większej korekty cen. Dopiero znaczne zwiększenie podaży mogłoby spowodować odwrócenie trendu, co pozytywnie wpłynęłoby na sytuację osób planujących zakup własnego mieszkania.

Nowelizacja przepisów została też pozytywnie odebrana przez ekspertów działających na rynku nieruchomości. Zwracają oni jednak uwagę na konieczność właściwego planowania inwestycji realizowanych na odrolnianych terenach. Zadaniem miejskich urbanistów jest przeciwdziałanie niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się miast oraz niszczeniu terenów cennych przyrodniczo. Nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców osiedla wraz z rozwojem potrzebnej infrastruktury znacząco wpływają na komfort mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *