
Ocena wartości nieruchomości to jeden z najważniejszych kroków przed jej sprzedażą. Niedoszacowane lokum przyniesie stratę poprzedniemu właścicielowi, a sztucznie zawyżona cena sprawi, że dużo trudniej będzie nam znaleźć kupca. Choć samodzielna wycena mieszkania lub domu może wydawać się trudna, osoby z odpowiednim przygotowaniem z pewnością sobie z tym poradzą. Na rynku istnieją też profesjonalne narzędzia, które ułatwiają cały proces. Sprzedający, którzy nie mają doświadczenia w ocenianiu wartości własnego lokum, mogą też poprosić o wsparcie firmy, które zajmują się tym na co dzień.
Wyceniać samodzielnie czy przy wsparciu rzeczoznawcy?
Usługa profesjonalnego rzeczoznawcy może kosztować kilkaset złotych. Specjalista od wyceny odwiedza nasze mieszkanie i analizuje lokalny rynek, by jak najlepiej ocenić wartość nieruchomości. Owocem jego pracy jest dokument urzędowy, który jest potwierdzeniem ceny, jaką możemy ustalić za metr kwadratowy lokum. Wsparcie profesjonalisty będzie niezbędne, gdy potrzebujemy urzędowej wyceny na przykład dla banku. Podczas fachowej wyceny brane są pod uwagę różne kryteria takie jak lokalizacja, powierzchnia użytkowa mieszkania czy typ budownictwa, w jakim znajduje się nasze lokum.
Sprzedający częściej decydują się na profesjonalną wycenę, tworząc swoją ofertę. Gdy jednak chcemy upewnić się, że mieszkanie, które zamierzamy kupić jest dobrze wycenione, możemy spróbować zrobić to sami. Z pomocą przyjdą nam dostępne w internecie kalkulatory wartości rynkowej. Ich wyliczenia opierają się na specyfice rynku lokalnego, charakterystyce mieszkania i jego zabudowy oraz wielkości i lokalizacji lokalu mieszkalnego lub domu. Tego typu narzędzia dadzą nam dostęp do szacunkowej wartości nieruchomości i pozwolą sprawdzić, czy dana oferta jest zgodna z warunkami cenowymi w okolicy.
ABC samodzielnej wyceny
Samodzielne oszacowanie wartości mieszkania czy domu to zdecydowanie dobra praktyka. Pozwala zaoszczędzić pieniądze i dostarcza wiedzy, która przyda nam się do oceny konkretnych ofert lub sprawdzenia, jakie mamy możliwości negocjacyjne. Internetowe kalkulatory to najczęściej wygodne i intuicyjne narzędzia, których obsługa jest bardzo prosta. W kilka minut mogą one dać nam dostęp do szacunkowej wyceny konkretnej nieruchomości mieszkalnej. Aby ja poznać, wystarczy podać szczegółowe informacje o mieszkaniu lub domu, którego wartość chcemy poznać.
Jak już wspominaliśmy, na cenę nieruchomości mieszkalnej wpływa jego powierzchnia użytkowa oraz liczba pokoi. Liczy się też wiek i standardy zabudowy oraz jej lokalizacja. Aby jeszcze dokładniej oszacować jej wartość, warto zaznaczyć czy lokum jest umeblowane i jakie wyposażenie przechodzi w ręce potencjalnego kupca. Wszystkie te aspekty decydują o ostatecznej cenie i wpływają na to, czy sprzedający będą otwarci na negocjację. Jak wspominaliśmy, samodzielna wycena dokonana przy pomocy kalkulatora nie jest dokumentem urzędowym, a jedynie szacunkową oceną wartości. Jeśli zależy nam na wycenie, którą można traktować jako oficjalny dokument ,musimy poprosić o wsparcie fachowego rzeczoznawcę.